Program at a glance

Timetable

08:30 - 11:30 Mon AM Oral
11:45 - 12:45 Monday plenary
14:30 - 17:30 Mon PM Oral
17:30 - 19:30 Mon Poster

Medals

08:30 - 09:15 (Amphithéâtre Havane) Li Zhang (The 2017 Shen-Su Sun Award)
09:45 - 10:30 (Salle 342A/B) Julie Prytulak (Houtermans Award)
14:30 - 15:15 (Salle Maillot) Bo Thamdrup (Science Innovation Award)
16:45 - 17:30 (Amphithéâtre Bordeaux) Hidenori Genda (The Geochemical Journal Award 2017)

Other Events

11:30 - 14:30 (261M) DCO Interview
12:00 - 14:00 (362/363) EMU Council Meeting
12:45 - 14:15 (Salle 243) Goldschmidt Wild Orbit Cinema
13:00 - 14:00 (Salle 241) Flipping a Geochemistry Classroom using Team-Based Learning
13:00 - 14:00 (Salle 251) Publishing and Reviewing Manuscripts
13:00 - 14:00 (262M) GP Editorial Board Meeting
20:00 - 21:30 (Mac-Mahon Room, Le Méridien Etoile) Goldschmidt Rocks - The 2017 Party

Timetable

08:30 - 11:30 Tues AM Oral
11:45 - 12:45 Tuesday plenary
14:30 - 17:30 Tues PM Oral
17:30 - 19:30 Tues Poster

Medals

08:30 - 09:15 (Amphithéâtre Bordeaux) Francis McCubbin (F.W. Clarke Award)
14:30 - 15:00 (Salle 241) Joshua West (New Goldschmidt Lecture Honoring Robert Berner)

Other Events

11:30 - 14:30 (261M) DCO Interview - Tuesday
13:00 - 14:00 (Salle 251) The Competence/ Confidence Conundrum and Overcoming the Imposter Syndrome
13:00 - 14:00 (Salle 241) Non Academic Careers for Geoscientists (Panel)
13:00 - 14:00 (Salle 242A/B) Pop-up talks
13:00 - 15:00 (362/363) Gold2018 Planning meeting
13:00 - 14:00 (005) Carbonate Isotopes with IRMS
13:00 - 14:00 (263M) Gt19 Planning Meeting
19:00 - 20:30 (Grands Salons, Le Méridien Etoile) EAG Cocktail Party and AGM

Timetable

08:30 - 11:30 Wed AM Oral
11:45 - 12:45 Wednesday plenary
14:30 - 17:30 Wed PM Oral
17:30 - 19:30 Wed Poster

Medals

15:00 - 15:30 (Salle 251) Karim Benzerara (F. Earl Ingerson Lecture Series)

Other Events

07:30 - 08:30 (262M) Gt Forum Breakfast
11:30 - 14:30 (261M) DCO Interview - Wednesday
12:45 - 14:15 (Amphithéâtre Havane) GEOTRACES Intermediate Data Product 2017
13:00 - 14:00 (Salle 241) Communicating Science
13:00 - 14:00 (Salle 351) Work Life Balance
13:00 - 14:00 (Salle 341) Implicit Bias
13:00 - 14:00 (005) Revolutionizing EA-IRMS
13:00 - 14:00 (004) Selfrag Lunchtime Seminar
13:00 - 14:00 (262M) GPL Editorial Board Meeting
17:30 - 19:00 (Salle 252A/B) A Lunatic's Life: The Isotopic Adventures of G. J. Wasserburg
17:30 - 19:30 (362/363) Gt Forum Meeting
19:00 - 20:30 (Grands Salons, Le Méridien Etoile) Geochemical Society Business Meeting and Members Reception
19:30 - 21:00 (The Louvre) The Louvre (museum tour with an official guide)

Timetable

08:30 - 11:30 Thurs AM Oral
11:45 - 12:45 Thursday plenary
14:30 - 17:30 Thurs PM Oral
17:30 - 19:30 Thurs Poster

Medals

09:45 - 10:30 (Amphithéâtre Bordeaux) Jill Banfield (V.M. Goldschmidt Award)
14:30 - 15:15 (Amphithéâtre Bordeaux) Eiji Ohtani (Urey Award)
15:30 - 16:15 (Salle Passy) Sylvie Demouchy (Medal for Research Excellence 2016)

Other Events

08:30 - 17:30 () CAMECA Factory tours
11:30 - 14:30 (261M) DCO Interview - Thursday
12:45 - 14:30 (362/363) GJ Editorial Meeting
13:00 - 14:00 (Salle 341) Learn about Funding Opportunities
13:00 - 14:00 (Salle 241) Addressing Sexual Harassment in the Earth Sciences Identifying the problem & strategies for response
13:00 - 14:00 (Salle 251) Dual Careers in Academia – The Good, the Bad and the Ugly
13:00 - 14:00 (005) Advancing 1013 Ω amplifier technology
13:00 - 14:00 (263M) Africa Initiative for Planetary and Space Sciences
19:30 - 21:30 (Bateaux-Mouches Quay) Goldschmidt Banquet Cruise
19:30 - 21:00 (Musée d'Orsay) The Musée d'Orsay (guided tour)

Timetable

08:30 - 11:30 Fri AM Oral
11:45 - 12:45 Friday plenary
14:30 - 17:30 Friday PM Oral

Medals

08:45 - 09:15 (Amphithéâtre Bordeaux) A. D. Anbar (Endowed Biogeochemistry Lecture)
09:15 - 09:45 (Salle 341) Dorothea Macholdt (International Association of Geoanalysts Young Scientists Award)
11:00 - 11:30 (Salle 341) Peter Onuk (International Association of Geoanalysts Young Scientists Award)
11:45 - 12:45 (Amphithéâtre Bleu) Shuhei Ono (Gast Lectureship)
14:30 - 15:15 (Salle Maillot) Kai-Uwe Hinrichs (C.C. Patterson Award)

Other Events

11:30 - 14:30 (261M) DCO Interview - Friday