Goldschmidt2016

Program at a glance

Timetable

08:30 - 11:30 Monday AM Orals
11:45 - 12:45 Monday Plenary
13:45 - 16:45 Monday PM Orals
17:00 - 19:00 Monday Posters

Medals

09:30 - 10:15 (Room 303) Minako Hashiguchi (The Geochemical Journal Award 2016)
13:45 - 14:30 (Main Hall) Alexandra Navrotsky (V.M. Goldschmidt Award 2016)

Other Events

07:00 - 08:00 () Jog in Yokohama (Booking Now Closed)
08:00 - 17:00 (Room 513) Family Room
12:45 - 13:45 (Room 501) Nu Instruments Lunchtime Seminar
12:45 - 13:45 (Room 413) Elsevier Publication Workshop
13:00 - 14:00 (Room 213) Meet the Plenary - Satoshi Utsunomiya
17:00 - 17:15 (Exhibition, Exhibition Hall of the Pacifico Yokohama) Taste of Japan: Kagami Biraki
18:30 - 22:00 () Dinner Cruise: Marine Shuttle (Booking Now Closed)

Timetable

08:30 - 11:30 Tuesday AM Orals
11:45 - 12:45 Tuesday Plenary
13:45 - 16:45 Tuesday PM Orals
17:00 - 19:00 Tuesday Posters

Medals

08:30 - 09:00 (416+417) Antje Boetius (Endowed Biogeochemistry Lecture)
13:45 - 14:30 (313+314) Laurence Yeung (F.W. Clarke Award)

Other Events

12:00 - 13:00 (Room 413) Gender equality in Earth Science Workshop
12:45 - 17:00 (Room 423) Goldschmidt2017 Organising Meeting
12:45 - 13:45 (Room 501) Nu Instruments Lunchtime Seminar
12:45 - 13:45 (Room 502) Thermo Fisher: High precision multicollector measurement strategies using 1013 Ohm amplifier technology
12:45 - 13:45 (511+512) Agilent Lunchtime Seminar
12:45 - 13:45 (Room 503) CAMECA Lunchtime Seminar
12:55 - 13:45 (Room 424) Geochemical Journal Editorial Board Meeting
13:00 - 14:00 (Room 213) Meet the Plenary - Terry Plank
17:00 - 17:30 (Exhibition, Exhibition Hall of the Pacifico Yokohama) Taste of Japan: Classical Musical Performance
18:30 - 22:00 () Dinner Cruise: Marine Shuttle (Booking Now Closed)
18:30 - 20:00 (Bay Bridge Cafeteria) EAG Cocktail Party

Timetable

08:30 - 11:30 Thursday AM Orals
11:45 - 12:45 Thursday Plenary
13:45 - 16:45 Thursday PM Orals
17:00 - 19:00 Thursday Posters

Medals

08:45 - 09:30 (414+415) Katharine Hendry (Houtermans Award)
11:45 - 12:45 (Main Hall) Shogo Tachibana (Gast Lecture Series)
13:45 - 14:30 (311+312) Jon Blundy (Science Innovation Award 2016)
15:30 - 16:00 (Room 304) Timothy Lyons (Ingerson Lecture Series)

Other Events

12:45 - 13:45 (Room 502) Thermo Fisher: Investigating CO2 where and when you want it: high precision carbon and oxygen isotope analysis
13:00 - 14:00 (Room 213) Meet thePlenary - Shogo Tachibana
17:00 - 19:00 (Room 423) Goldschmidt Forum
17:00 - 17:15 (Exhibition, Exhibition Hall of the Pacifico Yokohama) Taste of Japan: Kendama Performance
20:00 - 23:00 (Royal Park Hotel, Yokohama Landmark Tower) Conference Banquet (Booking Now Closed)

Timetable

08:30 - 11:30 Friday AM Orals
11:45 - 12:45 Friday Plenary
13:45 - 16:45 Friday PM Orals

Medals

08:30 - 09:15 (313+314) William H. Casey (Patterson Medal)
13:45 - 14:30 (Room 304) Klaus Mezger (Urey Award)

Other Events

13:00 - 14:00 (Room 213) Meet the Plenary - Vickie Bennett