Keynotes

02a: Seth Jacobson (Universtät Bayreuth)
02b: Nicolas Dauphas (University of Chicago)
02c: Marc Chaussidon (IPGP)
02d: Hikaru Yabuta (Osaka University)
02e: Bernard Marty (Université de Lorraine)
02f: Kevin Walsh (Southwest Research Institute)
02g: Makiko Ohtake (JAXA)
02h: Pamela Conrad (NASA Goddard Space Flight Center)
03a: Richard W. Carlson (Department of Terrestrial Magnetism)
03b: Noah Planavsky (Yale University)
03c: Rebecca Fischer (Smithsonian Institution )
03d: T. Mark Harrison (UCLA)
03e: Pascal Philippot (Institut de Physique du Globe de Paris)
03f: Tanja Bosak (MIT)
03g: Timothy Lyons (University of California, Riverside)
03h: Michael Russell (NASA JPL)
04a: Richard J. Walker (University of Maryland)
04b: Taras Gerya (ETH Zurich)
04c: David Kohlstedt (University of Minnesota)
04d: Rajdeep Dasgupta (Rice University)
04e: Craig Manning (Dept. of Earth & Space Sciences)
04f: Kei Hirose (ELSI, Tokyo Institute of Technology)
04g: Jessica Warren (University of Delaware)
05a: Paul Savage (Durham University)
05b: Graham Pearson (University of Alberta)
05c: Bor-Ming Jahn (National Taiwan University)
05d: Tim Jones (Research School of Earth Sciences)
05e: Mark Reagan (University of Iowa)
05f: Roberta L Rudnick (UC Santa Barbara)
05g: Evelyn Füri (CRPG/CNRS)
06a: Emily Chin (Brown University)
06d: Peter Cawood (University of St Andrews)
06e: Giulio Viola (NGU NTNU Trondheim )
06f: Emilie Bruand (University of Portsmouth)
06f: Daniela Rubatto (University of Bern)
07a: Elizabeth Cottrell (Smithsonian Institution)
07b: Katy Evans (Curtin University)
07c: Hikaru Iwamori (JAMSTEC, Japan)
07d: Timm John (Free University of Berlin)
07e: Shuichi Kodaira (JAMSTEC)
07e: Tomoaki Morishita (Kanazawa University)
08a: Hiroshi Shinohara (Geological Survey of Japan, AIST)
08b: Madeleine Humphreys (Durham University)
08c: Sheng Xu (SUERC)
08d: Diego Perugini ( University of Perugia)
08e: David Neave (Leibnitz Universität Hannover)
08f: Giovanni Chiodini (INGV)
09a: Hazel Prichard (Cardiff University (UK))
09b: Reid Keays (Monash University)
09c: Jun-Ichiro Ishibashi (Kyushu University)
09d: Mark Pearce (CSIRO)
09e: Hong-Rui Fan (Institute of Geology and Geophysics, CAS)
09g: Kurt Kyser (Queen's University (Canada))
09h: David Cohen (University of New South Wales)
10a: Anurodh Mohan Dayal (CSIR-NGRI)
10b: Toshifumi Matsuoka (Kyoto University)
10b: Susan Stipp (University of Copenhagen)
10c: Bernhard Mayer (University of Calgary)
10d: John Eiler (California Institute of Technology)
10e: Benjamin Tutolo (Oxford Universisty)
10f: Robert B Finkelman (University of Texas at Dallas)
10g: Sigurdur Gislason (Institute of Earth Sciences, University of Iceland)
10h: Eric Sonnenthal (Lawrence Berkeley National Lab)
10i: Kastriot Spahiu (SKB)
10j: Christophe Tournassat (BRGM, France)
11a: Derek Vance (ETH Zürich)
11b: Darryl Granger (Purdue University)
11c: Seulgi Moon (University of California, Los Angeles)
11d: Hongbo Zheng (Nanjing Normal University, China)
11e: Shin Nagai (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technol)
11f: David McNear (University of Kentucky)
11g: Timothy Filley (Purdue University)
12a: Alexander Piotrowski (University of Cambridge)
12b: Alan Rooney (Harvard University)
12c: Jack J. Middelburg (Utrecht University)
12d: Sylvia Sander (University of Otago)
12e: Gideon Henderson (University of Oxford)
12f: Daniel Sigman (Princeton University)
12g: Boswell Wing (McGill University)
12h: Alexander Laskin (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
12i: Sune Nielsen (Woods Hole Oceanographic Institution)
13b: Laodong Guo (University of Wisconsin-Milwaukee)
13c: Naohiko Ohkouchi (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technolo)
13d: Geoffrey Ellis (Energy Resources Program US Geological Survey)
13f: Ingrid Kögel-Knabner (Technische Universität München)
13g: Sebastian Dotterl (Ghent University)
14a: John Stolz (Duquesne University)
14c: Frieder Klein (WHOI)
14d: Karim Benzerara (IMPMC, Sorbonne Université)
14e: Scott Fendorf (Stanford University)
14f: Sean Crowe (University of British Columbia)
14g: Kai-Uwe Hinrichs (University of Bremen)
14i: Daniel Sigman (Princeton University)
14j: Bernhard Wehrli (ETH Zurich)
14k: Brandy Toner (University of Minnesota)
14m: Andrew Jackson (Texas Tech University)
14n: Aaron Thompson (University of Georgia)
14p: Kilti Grace (Curtin University)
15a: Peter Santschi (Texas A&M University)
15b: Yuichi Onda (Tsukuba University)
15c: Stephan Krämer (University of Vienna)
15d: John Senko (The University of Akron)
15e: Nathaniel R. Warner (Pennsylvania State University)
15f: Yoshio Takahashi (The University of Tokyo)
15g: Simon Norris (RWM Ltd)
15h: Zheng-Tian Lu (University of Science and Technology of China)
15i: Kunshan Bao (Chinese Academy of Sciences, Beijing)
15j: Toshihiro Kogure (University of Tokyo)
15k: Laurent Charlet (ISTerre)
15l: Daniel Obrist (DRI, Reno Nevada, USA)
15m: Mark Taylor (Macquarie University)
15n: Donald J. DePaolo (University of California, Berkeley)
15o: Robert Hazen (George Mason University)
15p: Vernon Phoenix (University of Glasgow)
15q: Alexander H. King (Critical Materials Institute, The Ames Laboratory )
15r: Kate Maher (Stanford University)
16a: Geoffrey (Jake) Gebbie (Woods Hole Oceanographic Institution)
16b: Rodrigo Caballero (Stockholm University)
17a: Wolfgang Mueller (Royal Holloway, University of London)
17b: Huiming Bao (Louisiana State University)
17c: Edward Young (UCLA)
17d: John Valley (University of Wisconsin)
17f: Julian Gale (Curtin University)
17g: Guibin Jiang ( RCEES, Chinese Academy of Sciences)
17h: Liane Benning (University of Leeds andGFZ, Potsdam, DE)
17i: Carl Steefel (Lawrence Berkeley National Laboratory)
17j: Katsuyuki Kawamura (Okayama University)
18a: Francesco Stellacci (Institute of Materials, EPFL)
18b: Alexandra Navrotsky (University of California at Davis, USA)
18c: Daniel Frost (Universität Bayreuth)
18d: Henrik Birkedal (Aarhus University, Denmark)
18e: Michael Walter (University of Bristol)
18g: Fernando Corfu (University of Oslo)
19a: Yoshihiro Asahara (Nagoya University)
19b: Mark Thiemens (University of California San Diego)
13d: Geoffrey Ellis (Energy Resources Program US Geological Survey)
15q: Alexander H. King (Critical Materials Institute, The Ames Laboratory )
19a: Yoshihiro Asahara (Nagoya University)
17b: Huiming Bao (Louisiana State University)
15i: Kunshan Bao (Chinese Academy of Sciences, Beijing)
17h: Liane Benning (University of Leeds andGFZ, Potsdam, DE)
14d: Karim Benzerara (IMPMC, Sorbonne Université)
18d: Henrik Birkedal (Aarhus University, Denmark)
03f: Tanja Bosak (MIT)
06f: Emilie Bruand (University of Portsmouth)
16b: Rodrigo Caballero (Stockholm University)
03a: Richard W. Carlson (Department of Terrestrial Magnetism)
06d: Peter Cawood (University of St Andrews)
15k: Laurent Charlet (ISTerre)
02c: Marc Chaussidon (IPGP)
06a: Emily Chin (Brown University)
08f: Giovanni Chiodini (INGV)
09h: David Cohen (University of New South Wales)
02h: Pamela Conrad (NASA Goddard Space Flight Center)
18g: Fernando Corfu (University of Oslo)
07a: Elizabeth Cottrell (Smithsonian Institution)
14f: Sean Crowe (University of British Columbia)
04d: Rajdeep Dasgupta (Rice University)
02b: Nicolas Dauphas (University of Chicago)
10a: Anurodh Mohan Dayal (CSIR-NGRI)
15n: Donald J. DePaolo (University of California, Berkeley)
13g: Sebastian Dotterl (Ghent University)
10d: John Eiler (California Institute of Technology)
07b: Katy Evans (Curtin University)
09e: Hong-Rui Fan (Institute of Geology and Geophysics, CAS)
14e: Scott Fendorf (Stanford University)
11g: Timothy Filley (Purdue University)
10f: Robert B Finkelman (University of Texas at Dallas)
03c: Rebecca Fischer (Smithsonian Institution )
18c: Daniel Frost (Universität Bayreuth)
05g: Evelyn Füri (CRPG/CNRS)
17f: Julian Gale (Curtin University)
16a: Geoffrey (Jake) Gebbie (Woods Hole Oceanographic Institution)
04b: Taras Gerya (ETH Zurich)
10g: Sigurdur Gislason (Institute of Earth Sciences, University of Iceland)
14p: Kilti Grace (Curtin University)
11b: Darryl Granger (Purdue University)
13b: Laodong Guo (University of Wisconsin-Milwaukee)
03d: T. Mark Harrison (UCLA)
15o: Robert Hazen (George Mason University)
12e: Gideon Henderson (University of Oxford)
14g: Kai-Uwe Hinrichs (University of Bremen)
04f: Kei Hirose (ELSI, Tokyo Institute of Technology)
08b: Madeleine Humphreys (Durham University)
09c: Jun-Ichiro Ishibashi (Kyushu University)
07c: Hikaru Iwamori (JAMSTEC, Japan)
14m: Andrew Jackson (Texas Tech University)
02a: Seth Jacobson (Universtät Bayreuth)
05c: Bor-Ming Jahn (National Taiwan University)
17g: Guibin Jiang ( RCEES, Chinese Academy of Sciences)
07d: Timm John (Free University of Berlin)
05d: Tim Jones (Research School of Earth Sciences)
17j: Katsuyuki Kawamura (Okayama University)
09b: Reid Keays (Monash University)
14c: Frieder Klein (WHOI)
07e: Shuichi Kodaira (JAMSTEC)
13f: Ingrid Kögel-Knabner (Technische Universität München)
15j: Toshihiro Kogure (University of Tokyo)
04c: David Kohlstedt (University of Minnesota)
15c: Stephan Krämer (University of Vienna)
09g: Kurt Kyser (Queen's University (Canada))
12h: Alexander Laskin (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
15h: Zheng-Tian Lu (University of Science and Technology of China)
03g: Timothy Lyons (University of California, Riverside)
15r: Kate Maher (Stanford University)
04e: Craig Manning (Dept. of Earth & Space Sciences)
02e: Bernard Marty (Université de Lorraine)
10b: Toshifumi Matsuoka (Kyoto University)
10c: Bernhard Mayer (University of Calgary)
11f: David McNear (University of Kentucky)
12c: Jack J. Middelburg (Utrecht University)
11c: Seulgi Moon (University of California, Los Angeles)
07e: Tomoaki Morishita (Kanazawa University)
17a: Wolfgang Mueller (Royal Holloway, University of London)
11e: Shin Nagai (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technol)
18b: Alexandra Navrotsky (University of California at Davis, USA)
08e: David Neave (Leibnitz Universität Hannover)
12i: Sune Nielsen (Woods Hole Oceanographic Institution)
15g: Simon Norris (RWM Ltd)
15l: Daniel Obrist (DRI, Reno Nevada, USA)
13c: Naohiko Ohkouchi (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technolo)
02g: Makiko Ohtake (JAXA)
15b: Yuichi Onda (Tsukuba University)
09d: Mark Pearce (CSIRO)
05b: Graham Pearson (University of Alberta)
08d: Diego Perugini ( University of Perugia)
03e: Pascal Philippot (Institut de Physique du Globe de Paris)
15p: Vernon Phoenix (University of Glasgow)
12a: Alexander Piotrowski (University of Cambridge)
03b: Noah Planavsky (Yale University)
09a: Hazel Prichard (Cardiff University (UK))
05e: Mark Reagan (University of Iowa)
12b: Alan Rooney (Harvard University)
06f: Daniela Rubatto (University of Bern)
05f: Roberta L Rudnick (UC Santa Barbara)
03h: Michael Russell (NASA JPL)
12d: Sylvia Sander (University of Otago)
15a: Peter Santschi (Texas A&M University)
05a: Paul Savage (Durham University)
15d: John Senko (The University of Akron)
08a: Hiroshi Shinohara (Geological Survey of Japan, AIST)
14i: Daniel Sigman (Princeton University)
12f: Daniel Sigman (Princeton University)
10h: Eric Sonnenthal (Lawrence Berkeley National Lab)
10i: Kastriot Spahiu (SKB)
17i: Carl Steefel (Lawrence Berkeley National Laboratory)
18a: Francesco Stellacci (Institute of Materials, EPFL)
10b: Susan Stipp (University of Copenhagen)
14a: John Stolz (Duquesne University)
15f: Yoshio Takahashi (The University of Tokyo)
15m: Mark Taylor (Macquarie University)
19b: Mark Thiemens (University of California San Diego)
14n: Aaron Thompson (University of Georgia)
14k: Brandy Toner (University of Minnesota)
10j: Christophe Tournassat (BRGM, France)
10e: Benjamin Tutolo (Oxford Universisty)
17d: John Valley (University of Wisconsin)
11a: Derek Vance (ETH Zürich)
06e: Giulio Viola (NGU NTNU Trondheim )
04a: Richard J. Walker (University of Maryland)
02f: Kevin Walsh (Southwest Research Institute)
18e: Michael Walter (University of Bristol)
15e: Nathaniel R. Warner (Pennsylvania State University)
04g: Jessica Warren (University of Delaware)
14j: Bernhard Wehrli (ETH Zurich)
12g: Boswell Wing (McGill University)
08c: Sheng Xu (SUERC)
02d: Hikaru Yabuta (Osaka University)
17c: Edward Young (UCLA)
11d: Hongbo Zheng (Nanjing Normal University, China)