Conference Overview for Thursday 18th August PM

The table below shows who is speaking at what time in each of the rooms. Hovering over a name will display the title of the talk, and clicking on a name will take you to the complete listing for that session.


Room: Chamber Hall Club A Club B/C Club D Club E Club H Conference Hall Forum Hall Meeting Hall I
Session: 10j / 10g 02h / 02j 06c 01b 04d / 04e 05c 09f 17k / 17g 16a / 16b
14:00 Atlas de Leeuw Kimura Bouvier Demouchy Roberts Bachmann Luther Blowes
14:15 Hazen Kremer Todd Novella O'Neill Santschi Couture
14:30 Conrad Cody Haase Mishra van Keken Condie Büchner Dixneuf Turner
14:45 Lewan Siljeström Timm Gopel Iwamori Hawkesworth Klügel Morin Parmentier
15:00 Huettel Lee Kirchenbaur Walker Jackson Peters Muehe Schäffner
15:15 Gallego Tice Jweda Horan Shirey Wolff Root Longmire
15:30 Zolotov Sonntag Wittig Day Nowell Ratschbacher Robson Ulrich
15:45 Michalski Kay Brennecka Yamamoto Chauvel Janoušek Pham Simon
16:00 Aagaard Kennedy Prelevic Kaltenbach Pető Storey Harris Száková Baciu
16:15 Alt -Epping Martin Kruijer Ballentine Allen Masotta Herndon O'Loughlin
16:30 Ji Zi Kleine Shimizu Lancaster Jolis Lintern Yang
16:45 Bea Dallai Dauphas Clog Iizuka Balen Couder Whittleston
Room: Meeting Hall IV Meeting Hall V North Hall Panorama Hall Small Hall Small Theatre South Hall Terrace 1 Terrace 2
Session: 08k / 08j 17n / 17l 13b 04h 18h / 19g 20k / 20a 11b 12f / 12d 14g / 22c
14:00 Machesky Helz Stephens Hofmann Dell'Abate Manning Barnes Nishiizumi Rivé
14:15 Predota Vinograd Niedermann Verney -Carron
14:30 Kalinichev Eckert Zuidema Mattinson Liles Lucassen Ripley Blard Chemtob
14:45 Pakhomova Flossmann Bell Siewert O'Brien Barnes Cossart Mavromatis
15:00 Waychunas Porter Engström Reid Herrmann Penniston -Dorland Stone Voinot
15:15 Chialvo Dellwig Baltensperger Graham Fernández Proyer Latypov Dickinson
15:30 Wolthers Pichevin Harris Hanan Rosso Kriegsman Hanemann Gattacceca Brügmann
15:45 Ross Shaw Nuijens Hoernle Brown Osbahr Clift Ismail
16:00 Fernandez -Martinez Bullen Takemura Burton Otte Cesare Donoghue Tyrrell Karlsson
16:15 Churakov Heuser Field Gill Noguera Saha Wildau Naafs Luo
16:30 Tütken Ming Barkman Raiteri Engi Dolgopolova Blanchet Phoenix
16:45 Marry Morgan Adams Vervoort Andersson Vidal Jia Xiao